Sports - High School

Mar 5, 2014 1:30 PM by Jordan Mason

State playoff update -- boys and girls basketball

State pairings for the Colorado High School Athletic Association basketball playoffs
Class 5A

Boys
Third-Round
Wednesday, March 5th
Ray Ball Region
(5) Ralston Valley at (1) Mountain Vista

(3) Chatfield at (2) Eaglecrest

Chauncey Billups Region
(5) Legend at (1) Fossil Ridge

(7) Smoky Hill at (3) Arapahoe

Jim Baggot Region
(4) Grand Junction at (1) Denver East

(3) Grandview at (2) Highlands Ranch

Bill Weimar Region
(4) Dakota Ridge at (1) Overland

(3) Chaparral at (2) Rangeview

Girls
Third-Round
Thursday, March 6th
Sharon Wilch Region
(6) Dakota Ridge at (1) Fossil Ridge

Kaye Garms Region
(2) Rampart at (1) Grandview

Rhonda Blanford-Green Region
(2) Lakewood at (1) Regis Jesuit

Alice Barron Region
(2) Poudre at (1) Cherry Creek

Class 4A

Boys
Quarterfinal
Saturday, March 8th
Richard Tate Region
(2) Pueblo East at (1) Valor Christian

Guy Gibbs Region
(2) Sand Creek at (1) D'Evelyn

Mark Randall Region
(2) Cheyenne Mountain at (1) Thompson Valley

Maceo Brodnax, Jr. Region
(4) Thomas Jefferson at (2) Denver South

Girls
Quarterfinal
Saturday, March 8th
Tracey Hill Region
(3) Palmer Ridge (1) Broomfield

Tanya Haave Region
(2) Valor Christian at (1) Sand Creek

Donald Wilson Region
(2) D'Evelyn at (1) Mesa Ridge

Carol Callan Region
(2) Elizabeth at (1) Pueblo South

Class 3A
Boys
First-Round
Friday, March 7th
(32) Eagle Ridge Academy at (1) Jefferson Academy

(17) Jefferson at (16) Manitou Springs

(23) The Classical Academy at (8) Alamosa

(24) The Academy at (9) Faith Christian

(28) Sheridan at (5) Moffat County

(21) Fort Lupton at (12) Bishop Machebeuf

(29) Roaring Fork at (4) Colorado Academy

(20) Monte Vista at (13) Platte Valley

(31) Sterling at (2) Holy Family

(18) Ellicott at (15) Centauri

(26) Clear Creek at (7) Brush

(23) Florence at (10) Aspen

(27) James Irwin at (6) Denver Science & Tech Stapleton

(22) Coal Ridge at (11) St. Mary's

(30) Frontier Academy at (3) Coloardo Springs Christian

(19) The Pinnacle at (14) Grand Valley

Girls
First-Round
Friday, March 7th
(32) Estes Park at (1) Holy Family

(17) Cedaredge at (16) Centauri

(25) La Junta at (8) Bennett

(24) Faith Christian at (9) Eaton

(28) Frontier Academy at (5) Peak to Peak

(21) Denver Science & Tech Stapleton at (12) Olathe

(29) Sheridan at (4) Lamar

(20) Brush at (13) Alamosa

(31) Gunnison at (2) Pagosa Springs

(18) Salida at (15) Trinidad

(26) The Pinnacle at (7) Manitou Springs

(23) Kent Denver at (10) Grand Valley

(27) Middle Park at (6) Moffat County

(22) The Academy at (11) Machebeuf

(30) Aurora West College Prep Academy at (3) Sterling

(19) The Classical Academy at (14) St. Mary's

»Comments

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4