Sports - High School

May 17, 2013 7:55 PM by Jordan Mason

Colorado 4A High School Track Results

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Friday's results in the finals of the Colorado Class 4A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Coronado 35; Cheyenne Mountain 34; Vista Ridge 34; Thompson Valley 19; Durango 18; Valor Christian 16; Niwot 16; Pueblo South 15; Mountain View 14; Broomfield 13; Sand Creek 13; Palmer Ridge 12; Discovery Canyon 11; Falcon 11; Longmont 9; Wheat Ridge 8; Mesa Ridge 8; Widefield 8; Pueblo West 8; Conifer 7; Silver Creek 7; Centaurus 7; Denver South 6; Mullen 5; Pueblo East 5; Sierra 5; Eagle Valley 4; Ft. Morgan 4; Erie 3; Vista Peak 3; Weld Central 2; Evergreen 2; Delta 2; Greeley Central 2; Woodland Park 1; Skyline 1.

800-meter run- 1, Joe Maloney, Durango, 1:54.61; 2, Daniel Lara, Thompson Valley, 1:54.75; 3, Michael Fera, Conifer, 1:55.48; 4, Abdiaziz Abukar, Denver South, 1:56.29; 5, Austin Gunnarson, Silver Creek, 1:56.77; 6, Cody Davis, Ft. Morgan, 1:57.39; 7, Nathan Mills, Palmer Ridge, 1:58.10; 8, Alex Bush, Silver Creek, 1:58.22; 9, Jared Parker, Discover Canyon, 1:59.73.

800-meter relay- 1, Valor Christian, 1:26.39; 2, Vista Ridge, 1:26.43; 3, Cheyenne Mountain, 1:28.66; 4, Palmer Ridge, 1:29.01; 5, Sierra, 1:29.29; 6, Falcon, 1:29.58; 7, Erie, 1:30.13; 8, Broomfield, 1:30.22; 9, Widefield, 1:30.61.

3,200-meter run- 1, Bailey Roth, Coronado, 9:26.57; 2, Ethan Gonzales, Broomfield, 9:29.16; 3, Chandler Reid, Centaurus, 9:40.33; 4, Dan Egger, Coronado, 9:44.04; 5, Joshua Fowler, Cheyenne Mountain, 9:46.65; 6, Daniel Bloom, Thompson Valley, 9:49.13; 7, Adam Egger, Coronado, 9:54.05; 8, Corban Pagnotta, Pueblo West, 9:55.24; 9, Ben Fox, Cheyenne Mountain, 9:56.26.

Long jump- 1, Noah Gabel, Vista Ridge, 23-10; 2, Josh Sandin, Mountain View, 23-07.50; 3, Brodie Hicks, Falcon, 23-06.25; 4, Lorne Jenkins, Niwot, 22-09.25; 5, Grant Emrie, Mullen, 22-03.75; 6, Michael DeCarmo, Sand Creek, 22-02.50; 7, Colt Sessions, Cheyenne Mountain, 22-02; 8, Landon Gonser, Greeley Central, 21-08.50; 9, Brandon Martinez, Sand Creek, 21-05.

High jump- 1, Colt Sessions, Cheyenne Mountain, 6-11 (state meet record, old record, 6-10, Tracy Heiman, Liberty, 1991); 2, Nicholas Meihaus, Pueblo South, 6-07; 3, DJ Green, Vista Ridge, 6-06; 4, Triydel Vaughn, Coronado, 6-05; 5, Matthew Atkins, Mesa Ridge, 6-04; 6, Tyler Jackson, Vista Ridge, 6-03; 7, Isaiah Young, Vista Peak, 6-03; 8, Chris Black, Delta, 6-01; 9, Jayson Dupre, Broomfield, 6-01.

GIRLS

Team Scores- Pueblo South 48; Niwot 37; Sand Creek 25; Berthoud 21.5; Cheyenne Mountain 20; Delta 18; Thompson Valley 17.5; Air Academy 15.5; Coronado 14; Harrison 14; Palmer Ridge 12; Durango 12; Eagle Valley 11; Erie 10; Lewis-Palmer 10; Centaurus 10; Discovery Canyon 9; Ponderosa 8.5; Woodland Park 8; Mountain View 8; Rifle 8; Palisade 8; Broomfield 8; Battle Mountain 7; Skyline 7; Widefield 6; Golden 6; Valor Christian 5; Ft. Morgan 5; Montrose 5; Mesa Ridge 5; Greeley Central 3.5; Glenwood Springs 3; Pueblo East 3; Silver Creek 2.5; Pueblo West 2; D'Evelyn 1.

800-meter run- 1, Elise Cranny, Niwot, 2:08.50 (state meet record, old record, 2:10.12, Samantha Thompson, Sierra, 2009); 2, Katie Rainsberger, Air Academy, 2:08.98; 3, Alison Deitsch, Palmer Ridge, 2:13.55; 4, Riley Cooney, Mountain View, 2:13.85; 5, Dana Shellhorn, Montrose, 2:13.95; 6, Kendra Larson, Thompson Valley, 2:14.87; 7, Greta Sloan, Cheyenne Mountain, 2:15.01; 8, Bailie Jones, Pueblo West, 2:15.50; 9, Roxy Trotter, Eagle Valley, 2:16.70.

800-meter relay- 1, Centaurus, 1:41.92; 2, Broomfield, 1:42.05; 3, Pueblo South, 1:42.77; 4, Harrison, 1:42.99; 5, Sand Creek, 1:43.53; 6, Niwot, 1:44.50; 7, Ponderosa, 1:45.36; 8, Mesa Ridge, 1:45.86; 9, Eagle Valley, 1:47.35.

800-meter sprint medley relay- 1, Lewis-Palmer, 145.42 (state meet record, old record, 1:47.07, Thompson Valley, 2007); 2, Harrison, 1:45.74; 3, Cheyenne Mountain, 1:47.69; 4, Golden, 1:48.00; 5, Niwot, 1:48.76; 6, Eagle Valley, 1:49.48; 7, Erie, 1:50.42; 8, Palmer Ridge, 1:50.88; 9, Coronado, 1:53.75.

3,200-meter run- 1, Elise Cranny, Niwot, 10:38.99 (state meet record, old record, 10:40.66, Katie Vannatta, Ralston Valley, 2006); 2, Greta VanCalcar, Palisade, 10:48.88; 3, Cleo Whiting, Delta, 11:14.18; 4, Kiah Leonard, Berthoud, 11:32.20; 5, Clarissa Whiting, Delta, 11:32.51; 6, Sylvia Hayes, Coronado, 11:35.95; 7, Mandy Ortiz, Battle Mountain, 11:36.57; 8, Jessica Kleven, Pueblo South, 11:36.89; 9, Elizabeth DeLaurell, Discovery Canyon, 11:37.22.

Long jump- 1, Rebecca Harris, Sand Creek, 17-09; 2, Kaydee Valliere, Discovery Canyon, 17-06.50; 3, Deandra Elcock, Skyline, 17-05.25; 4, Jayma Martin, Pueblo South, 17-02.50; 5, Tatianna Clanton, Coronado, 17-01.25; 5, Mariah Yarbrough, Pueblo South, 17-01.25; 7, Kyanah Ramos, Pueblo East, 17-01; 8, Gabi Razma, Durango, 16-09.50; 9, DeDe Burel, Mesa Ridge, 16-08; 9, Emilie Rembert, Silver Creek, 16-08.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

»Comments

»Topics in this article

More News

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4