Sports

May 16, 2013 10:11 PM by Jordan Mason

Colorado 3A High School Track Results

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Thursday's results in the finals of the Colorado Class 3A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Classical Academy 24; Sterling 22; Frontier Academy 16; Bayfield 15; Pagosa Springs 13; Lamar 11; C.S. Christian 10; Ellicott 10; Brush 10; Estes Park 9; Peak to Peak 9; Alamosa 8; Trinidad 8; University 8; Buena Vista 8; Eaton 7; La Junta 6; Platte Valley 5; Machebeuf 5; Strasburg 4; Ft. Lupton 4; St. Mary's 3; Middle Park 2.5; Gunnison 2.5; Cedaredge 2; Grand Valley 2; Coal Ridge 2; Holy Family 2; Lake County 1; Faith Christian 1.

3,200-meter relay- 1, C.S. Christian, 8:07.69; 2, Classical Academy, 8:10.38; 3, Pagosa Springs, 8:11.42; 4, Frontier Academy, 8:13.54; 5, Estes Park, 8:15.32; 6, Peak to Peak, 8:18.66; 7, St. Mary's, 8:20.74; 8, Coal Ridge, 8:21.89; 9, Lake County, 8:24.27.

3,200-meter run- 1, Anthony Thomas, Brush, 9:46.85; 2, Garrett Coles, University, 9:59.92; 3, Chibuikem Nwizu, Frontier Academy, 10:03.97; 4, Conner Wilburn, Classical Academy, 10:09.18; 5, Ben Espinola, Machebeuf, 10:11.41; 6, Andy O'Dell, Strasburg, 10:15.49; 7, Josh Davis, Lamar, 10:16.06; 8, Sean Ankarlo, Holy Family, 10:16.43; 9, Jeff Switzer, Estes Park, 10:18.52.

Discus- 1, Alex Hill, Ellicott, 166-11; 2, Nick Paradiso, Trinidad, 147-07; 3, Daniel Carr, Buena Vista, 144-11; 4, Josh Mosher, La Junta, 143-07; 5, Matt Mcnear, Sterling, 141-01; 6, Aubry Brown, Bayfield, 139-11; 7, Frankie Kellertwigg, Estes Park, 138-10; 8, Austin Williams, Cedaredge, 138-04; 9, Grayson Bundick, Faith Christian, 137-09.

Triple jump- 1, Collin Scheer, Classical Academy, 44-00.75; 2, Devante Kemp, Lamar, 43-06.75; 3, Brayden Nelson, Sterling, 43-04.25; 4, Garek Erskine, Pagosa Springs, 42-10.75; 5, Chris Roob, Peak to Peak, 41-11.75; 6, Cicero Johns, Ft. Lupton, 41-08; 7, Austin Baumeister, Frontier Academy, 41-02; 8, Benjamin Coleman, Grand Valley, 40-11.75; 9, Cole Schryver, Buena Vista, 40-04.50.

Pole vault- 1, Truitt Parrish, Sterling, 15-01 (state meet record, old record, 15-00, Drew McClure, Bayfield, 2004); 2, Samuel Bilderbeck, Alamosa, 13-09; 3, David Jones, Eaton, 13-09; 4, John Arnold, Bayfield, 13-03; 5, Michael Voss, Bayfield, 12-03; 6, John Sponaugle, Platte Valley, 12-03; 7, Kellen Lutz, Middle Park, 11-09; 7, Zach Smith, Gunnison, 11-09; 9, Daniel Frantz, Platte Valley, 11-09.

GIRLS

Team scores- Classical Academy 20; Pagosa Springs, 19; Estes Park 13.5; Bayfield 13; Cedaredge 11; Peak to Peak 8; Kent Denver 7.5; Florence 7.5; Frontier Academy 7; St. Mary's 6; Salida 6; Sterling 4.5; Brush 4; Jefferson Academy 3; Moffat County 3; Eaton 2; Valley 2; Fountain Valley 1.

3,200-meter relay- 1, Classical Academy, 9:44.25; 2, Peak to Peak, 9:51.49; 3, Frontier Academy, 9:52.20; 4, Salida, 9:58.98; 5, Cedaredge, 10:02.26; 6, Pagosa Springs, 10:03.56; 7, Jefferson Academy, 10:06.23; 8, Estes Park, 10:06.56; 9, Valley, 10:09.62.

3,200-meter run- 1, Eva-Lou Edwards, Bayfield, 11:03.43; 2, Megan Brunette, Classical Academy, 11:38.41; 3, Kelsi Lasota, Estes Park, 11:56.74; 4, Elena Slavoski, St. Mary's, 12:06.82; 5, Emily Bryant, Pagosa Springs, 12:13.12; 6, Mercy Bowen, Brush 12:19.30; 7, Eryn Leonard, Moffat County, 12:24.19; 8, Katie Knapp, Classical Academy, 12:25.82; 9, Courtney Chacon, Valley, 12:31.49.

High jump- 1, Taylor Strohecker, Pagosa Springs, 5-01; 2, Chloe Rogers, Kent Denver, 5-00; 2, Taylor Holand, Florence, 5-00; 4, Kenzie Henderson, Cedaredge, 5-00; 5, Amanda Dill, Estes Park, 4-10; 5, Tyler Chrisman, Sterling, 4-10; 7, Jessie Roukema, Bayfield, 4-10; 8, Kinzy Anderson, Eaton, 4-10; 9, Delia Brekken, Fountain Valley, 4-10.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

»Comments

»Topics in this article

More News

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4