Sports - High School

May 17, 2013 7:53 PM by Jordan Mason

Colorado 3A High School Track Results

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Friday's results in the finals of the Colorado Class 3A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Classical Academy 35; C.S. Christian 27; Sterling 22; Trinidad 22; Frontier Academy 21; Ellicott 20; Eaton 19; Bayfield 18; Lamar 18; Manitou Springs 16; Pagosa Springs 14; Estes Park 13; Coal Ridge 12; Brush 12; University 12; Buena Vista 12; Peak to Peak 9; Faith Christian 8; Alamosa 8; Holy Family 7; La Junta 6; Cedaredge 6; Machebeuf 5; Platte Valley 5; Middle Park 4.5; Ft. Lupton 4; Strasburg 4; St. Mary's 3; Gunnison 2.5; Grand Valley 2; Lake County 1.

800-meter run- 1, Daniel Marsh, C.S. Christian, 1:58.48; 2, Garrett Finn, Manitou Springs, 1:58.80; 3, Jake Dunn, C.S. Christian, 1:59.77; 4, Austin Mckenzie, Trinidad, 2:00.12; 5, Chris Baker, Frontier Academy, 2:00.45; 6, Russ Hall, Estes Park, 2:00.50; 7, Clark Mourning, Classical Academy, 2:00.53; 8, Anthony Thomas, Brush, 2:00.62; 9, Garrett Coles, University, 2:00.63.

800-meter relay- 1, Coal Ridge, 1:29.16; 2, Manitou Springs, 1:29.22; 3, Eaton, 1:30.11; 4, Classical Academy, 1:30.80; 5, Holy Family, 1:31.92; 6, Buena Vista, 1:32.87; 7, University, 1:32.95; 8, Middle Park, 1:33.13; 9, Pagosa Springs, 1:34.55.

Shot put- 1, Alex Hill, Ellicott, 52-02; 2, Nick Paradiso, Trinidad, 49-08.25; 3, Grayson Bundick, Faith Christian, 46-03.75; 4, Tyler Trout, Lamar, 45-11.25; 5, Dalton Shoop, Eaton, 45-10.75; 6, Austin Williams, Cedaredge, 45-09; 7, Michael Hawkins, Bayfield, 45-07.50; 8, Jon Jusell, Classical Academy, 45-07; 9, Santana Salazar, Lamar, 44-11.

GIRLS

Team Scores- Classical Academy 59; Eaton 48.5; Pagosa Springs 34; Estes Park, 27.5; Lamar 22; Frontier Academy 22; Cedaredge 18; Kent Denver 17.5; Bayfield 16.33; Sterling 15.5; Platte Valley 13; Gunnison 12.5; Coal Ridge 11; Brush 10; C.S. Christian 8; Peak to Peak 8; Florence 7.5; Middle Park 7.33; Jefferson Academy 7; Buena Vista 7; St. Mary's 6; Manitou Springs 6; Salida 6; Olathe 5; Holy Family 4; Ellicott 3; Moffat County 3; Trinidad 3; Platte Canyon 2.33; Valley 2; Fountain Valley 1; Monte Vista 1.

800-meter run- 1, Lauren Hamilton, Classical Academy, 2:19.23; 2, Molly Morrison, Frontier Academy, 2:20.53; 3, Makayla Santos, Frontier Academy, 2:21.50; 4, Brianne Hoglin, Classical Academy, 2:22.18; 5, Kelsi Lasota, Estes Park, 2:22.75; 6, Alycia Wright, Jefferson Academy, 2:23.73; 7, Nellie Freeman, Cedaredge, 2:23.86; 8, Erin Barker, Estes Park, 2:24.52; 9, Megan Percy, Classical Academy, 2:24.53.

800-meter relay- 1, Eaton, 1:43.70; 2, Classical Academy, 1:45.51; 3, Coal Ridge, 1:46.07; 4, Platte Valley, 1:47.47; 5, Buena Vista, 1:48.33; 6, Cedaredge, 1:48.37; 7, Trinidad, 1:49.05; 8, Sterling, 1:49.37; 9, C.S. Christian, 1:49.63.

800-meter sprint medley relay- 1, Lamar, 1:49.48; 2, Eaton, 1:49.81; 3, Sterling, 1:50.21; 4, Manitou Springs, 1:53.32; 5, C.S. Christian, 1:53.57; 6, Coal Ridge, 1:53.90; 7, Platte Valley, 1:54.30; 8, Buena Vista, 1:54.99; 9, Classical Academy, 1:56.08.

Triple jump- 1, Chloe Rogers, Kent Denver, 37-09.25; 2, Toni Stoll, Pagosa Springs, 37-06.75; 3, Gabby Pajak, Pagosa Springs, 36-09.25; 4, Paitton Heltenberg, Eaton, 34-09.50; 5, Katie Nelson, Olathe, 34-04.75; 6, Jazmin Montes, Platte Valley, 34-01.75; 7, Ashlee Lenz, Ellicott, 33-03.50; 8, Abby Skrastins, C.S. Christian, 32-10.75; 9, Kelly Allen, Middle Park, 32-08.50.

Discus- 1, Hannar Carr, Classical Academy, 136-08; 2, Keri Ruff, Eaton, 129-07; 3, Summer Eberhardt, Lamar, 122-03; 4, Kristen Berg, Brush, 119-08; 5, Courtney Clark, Lamar, 113-02; 6, Katrina Gallic, Holy Family, 112-08; 7, Krysta Major, Classical Academy, 111-04; 8, Alexis Blagg, Sterling, 106-02; 9, Itzel Ortiz, Monte Vista, 105-03.

Pole vault- 1, Jazmin Schwark, Eaton, 9-06; 2, Maddie Smith, Gunnison, 9-00; 3, Laurel Todd, Estes Park, 9-00; 4, Abrah Masterson, Middle Park, 8-06; 5, Jayla Jarnagin, Eaton, 8-00; 5, Marisa Danos, Gunnison, 8-00; 7, Trista Hooley, Bayfield, 8-00; 8, Jessica Boyd, Platte Canyon, 8-00; 9, Brittany Hunter, Bayfield, 7-06; 9, Olivia Butrymovich, Middle Park, 7-06; 9, Victoria Bixler, Platte Canyon, 7-06.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

»Comments

»Topics in this article

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4