Sports

May 16, 2013 8:46 PM by Jordan Mason

Colorado 1A High School Track Results

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Thursday's results in the finals of the Colorado Class 1A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Bethune 16; Otis 14; Elbert 11; South Baca 10; Kit Carson 10; Prairie 8; Hi-Plains 8; Stratton 8; Walsh 7; Cheyenne Wells 7; Shining Mtn. Waldorf 7; Plateau Valley 6; Edison 5; Vail Christian 4; Moffat 4; Pawnee 3; Granada 3; Peetz 2; Heritage Christian 2; Deer Trail 2; North Park 1.

3,200-meter run- 1, Alex Duarte, Bethune, 10:14.48 (state meet record, old record, 10:22.77, Alex Duarte, Bethune, 2012); 2, Ryan Dollerschell, Prairie, 10:51.66; 3, Morgan Crane, South Baca, 11:03.15; 4, Cole Koepke, Bethune, 11:04.88; 5, Garrett Johnston, Shining Mtn. Waldorf, 11:07.00; 6, Ethan Pence, Vail Christian, 11:08.85; 7, Luke Duggan, Pawnee, 11:08.96; 8, Bradey Holtz, Peetz, 11:13.47; 9, Jordan Cherin, Shining Mtn. Waldorf, 11:19.93.

Long jump- 1, Alberto Gutierrez, Kit Carson, 21-03 (state meet record, old record, 20-08.25, Alberto Gutierrez, Kit Carson, 2012); 2, Kyle English, Stratton, 20-10; 3, Terrell Stafford, Walsh, 20-07.25; 4, Blake Nicholas, Elbert, 20-00.50; 5, Gary Garnhart, Edison, 19-08.50; 6, Gallian Roberts, Moffat, 19-08.50; 7, Koy Palmer, Granada, 19-01; 8, Garret Niichel, Heritage Christian, 19-00.50; 9, Sota Hiraoka, North Park 18-04.50.

Shot put- 1, Andrew Perry, Otis, 47-04.50; 2, Avery Marzolf, Hi-Plains, 47-03.75; 3, Truett Box, Cheyenne Wells, 46-07.75; 4, Fernando Enriquez, Plateau Valley, 42-11.50; 5, Caleb Brown, Elbert, 41-11.50; 6, Larry Johnson, Otis, 41-05; 7, Zane Jenkins, South Baca, 40-00.75; 8, Kyner Clay, Deer Trail, 40-00; 9, Colin Cantwell, Shining Mtn. Waldorf, 38-04.

GIRLS

Team scores- Shining Mtn. Waldorf 23; Vail Christian 18; North Park 18; Otis 14; Kim 11; Dove Creek 8; Elbert 7; Hi-Plains 6; South Baca 6; Plateau Valley 5; Weldon Valley 5; Moffat 4; Idalia 4; Prairie 3; Heritage Christian 2; Pawnee 2; Stratton 1; Centennial 1.

3,200-meter run- 1, Ginger Hutton, Shining Mtn. Waldorf, 12:43.88; Tai Ann Nittler, Kim, 13:11.14; 3, Paisley Sheehan, Shining Mtn. Waldorf, 13:25.22; 4, Allyson Grahn, South Baca, 13:25.30; 5, Jessica Martin, Weldon Valley, 13:29.32; 6, Sarrah Claman, Shining Mtn. Waldorf, 13:35.75; 7, Sheyanne Warboys, Prairie, 13:49.87; 8, Anika Wallace, Heritage Christian, 13:53.76; 9, Samantha Carson, Centennial, 14:06.64.

Pole vault- 1, Taylor Alexander, Vail Christian, 10-04 (state meet record, old record, 10-03, Kylie Alexander, Vail Christian, 2012); 2, Celia Smith, Vail Christian, 9-00; 3, Kylee Kuntz, Otis, 8-00; 4, Antonya Schaffert, Otis, 8-00; 5, Shya Redman, North Park, 7-00; 6, Jennay Terrell, Idalia, 7-00; 7, Katie Crain, North Park, 7-00; 8, Chloe Weber, Shining Mtn. Waldorf, 6-06; 9, Alexis Thompson, Otis, 6-00.

Discus- 1, Kaylee Elliott, North Park, 99-01; 2, Madison Young, Dove Creek, 97-08; 3, Logan Franek, Elbert, 96-08; 4, Michaela Keeler, Hi-Plains, 93-09; 5, Morgan Hightower, Plateau Valley, 92-02; 6, Megan Black, Moffat, 92-02; 7, Alexa Feemster, Kim, 91-05; 8, Morgan Sanders, Pawnee, 90-07; 9, Amanda Dreher, Stratton, 90-01.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

»Comments

»Topics in this article

More News

Weather - Forecast
Story Photo

5 minutes ago

Rain & Snow On The Way

A Winter Weather Advisory is in effect from 6 PM tonight until 4 AM Thursday for Teller County, the Rampart Range (including...

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4