OLDEducation

Aug 10, 2011 6:00 AM by Andy Koen

Back to School: lunch ideas

In our Wednesday morning back to school segment we are taking a look at some healthy and not so healthy options when it comes to buying a sack lunch on a budget. Mina Liebert, the Director of LiveWell Colorado Springs, compared the costs and nutritional values of two lunches.

The first featured a peanut butter and banana sandwich, served with a sleeve of Go-gurt yogurt, some baby carrots and a juice box.  The second featured a Lunchables meal with a snack sized bag of Cheetos, a Pepsi and a Little Debbie Nutty Bars snack.

The first lunch cost roughly $1.30 per serving where as the second lunch cost over $3.

Mina says the second lunch contains a lot of processed foods and complex carbohydrates which can cause a sugar crash.

"Your energy is going to go down really quick and your kids are going to be tired much faster and not be able to focus and function in class."

For comparison sake, she also examined a typical school lunch tray with turkey, mashed potatoes, canned pears and a carton of 1% milk.

"Depending on what your family's income is, you can actually spend less than $1.50 for this lunch which is a balanced option of all of the different food groups that you need for sustained energy."

»Comments

»Topics in this article

More News

Weather - Forecast
Story Photo

7 hours ago

Warm Till Saturday

Temperatures start to climb again for Friday and Saturday where many locations will be in the 70s. However, by Saturday, the clouds...

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4